مهمترین اخبار حوزه ICT در هفته جاری از راهكار برخورد با پیامك های تبلیغاتی تا تماس بلاعوض برای مخاطبان

مهمترین اخبار حوزه ICT در هفته جاری از راهكار برخورد با پیامك های تبلیغاتی تا تماس بلاعوض برای مخاطبان

سئو مئو: تشدید برخورد با پیامك های تبلیغاتی، قابلیت شارژ مجدد كارت های تلفن همگانی و راه اندازی سرویس جدید از طرف مخابرات ایران، بعضی از مهم ترین اخبار حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در هفته جاری بود.
به گزارش سئو مئو به نقل از ایسنا، در حالی كه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، راه های گوناگونی را برای مقابله با پیامك های تبلیغاتی در نظر گرفته است اما هیچ یك به صورت كامل جلوی این پیامك ها را نگرفته بود، درنهایت، محمدجواد آذری جهرمی – وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات – كانال تبلیغ ارزان و تشدید شناسایی و برخورد با ارسال كنندگان را همچون تصمیم های ستاندن شده برای حذف پیامك های مزاحم اعلام نمود و در عین حال، اظهار داشت كه برخورد با دفاتر خدماتی فروش سیم كارت های غیرقانونی و لغو مجوز آنها در دستور كار قرار گرفت.
آذری جهرمی كه بتازگی درباره ی پیامك های تبلیغاتی در صفحه ی توییتر خود نوشته بود: «مردم از پیامك های تبلیغاتی مزاحم متنفرند، این یك واقعیت است. ۷۰ هزار سیم كارت متخلف را هم مسدود كردیم ولی باز هم هستند»، با احداث یك نظرسنجی از كاربران خواست نظرات خودرا درباره ی بهترین روش برای مقابله با این پیامك های تبلیغاتی اعلام كنند و درنهایت اولین راهكار برای مقابله با این پیامك ها را كانال تبلیغ ارزان دانست.
وی راهكار دیگر را تشدید شناسایی و برخورد با ارسال كنندگان اعلام و اظهار نمود كه از این پس سیستم كشف تخلفات سازمان تنظیم مقررات، با تنظیمات سخت گیرانه تری فعالیت خواهدنمود. برخورد با دفاتر خدماتی فروش سیم كارت های غیرقانونی و لغو مجوز آنها در دستور كار قرار گرفت.

خدمات جدید مخابرات، از شارژ مجدد كارت های تلفن تا سرویس میهمان من
قابلیت شارژ مجدد كارت های تلفن همگانی با توجه به نیاز بعضی از افراد جامعه و راه اندازی سرویس «مهمان من» با كاربرد شارژ در مقصد، برای این كه تماس تلفنی مخاطبان شركت ها هزینه ای برای تماس گیرنده نداشته باشد، از خدماتی است كه خبر راه اندازی آن بتازگی توسط شركت مخابرات ایران اعلام شده است.
در این راستا، سیدمجید صدری – مدیرعامل شركت مخابرات ایران- با اشاره به نیاز بعضی از افراد جامعه به استفاده از كارت های تلفن همگانی، بیان كرد: بااینكه تولید كارت های اعتباری تلفن همگانی در دنیا به سبب فناوری قدیمی آنها منسوخ شده است، ولی مخابرات ایران هم چنان با عنایت به نیاز جامعه بر تأمین ارتباط هم وطنان گرامی با استفاده از تلفن های همگانی كارتی تاكید دارد. فاز اول اجرای این پروژه بزودی از استان تهران آغاز خواهد شد.
وی با بیان این كه شركت مخابرات ایران، طرح های متعددی در جهت به روزرسانی تلفن های همگانی و نمایش نسل جدید كارت های تلفن در دست بررسی و انجام تست های تكمیلی دارد، اظهار داشت: با استفاده از دانش شركت های داخلی تا آخر سال جاری، بخش عمده ای از این تلفن ها به روزرسانی خواهد شد. در روش جدید به روزرسانی تلاش شده است كه كاربران تلفن های همگانی هم چنان از كارت های تلفن در اختیار خود استفاده و پس از اتمام اعتبار آن بتوانند نسبت به شارژ و استفاده مجدد از آن اقدام نمایند.
شركت مخابرات ایران در خبری دیگر، از طریق اندازی سرویسی تحت عنوان «مهمان من» از شروع بهمن ماه آگاهی داده بود. مدیرعامل شركت مخابرات ایران درباره ی این سرویس توضیح داد: با راه اندازی سرویس جدید، با كاربرد شارژ در مقصد، تمام مشتریان می توانند نسبت به دریافت تماس تلفنی مخاطبان خود به گونه ای اقدام نمایند كه هیچ هزینه ای برای تماس گیرنده نداشته باشد. تمام مشتریان شركت می توانند برای اطلاع از جزئیات این سرویس و ثبت درخواست خود، از اول بهمن ماه سال جاری به پرتال شركت مخابرات ایران به نشانی www.tci.ir و یا یكی از مراكز نمایش خدمات تلفن ثابت بازگشت كنند.

چالش توسعه فناوری های پیشرفته با پنج یورو در ماه
اما پایین بودن تعرفه اینترنت در اپراتورهای موبایلی باعث شده تمایل افراد به استفاده از اینترنت موبایل به جای ثابت باشد و این مساله سبب شده بعضی از شركت های FCP و نمایش دهنده اینترنت ثابت، كم كم گرفتار مشكلات مالی و از بازار بیرون بروند و درنتیجه مشتركشان را هم از دست بدهند. اما ارتباطات ثابت در خیلی از حوزه های پهن باند خصوصاً خدمات ویدیویی و ابری، لازم است و به اعتقاد مسئولان، بدون آن، تحول در كسب وكارها و صنایع و درنتیجه تحول دیجیتالی امكان پذیر نخواهد بود.
در این راستا، بهزاد اكبری – عضو هیات مدیره شركت ارتباطات زیرساخت – با اشاره به وضعیت خوب توسعه دسترسی ها در بخش ارتباطات سیار، توسعه در بخش دسترسی ارتباطات ثابت را مناسب ندانسته و می گوید: زیرساخت هایی كه در بخش ارتباطات ثابت داریم مثل سیم های مسی و زیرساخت های پسیو (Passive) شبكه های درون شهری (فیبرهای نوری، كانال ها و غیره) در اختیار شركت مخابرات ایران است كه برای احداث تحول در بخش دسترسی ارتباطات ثابت و حركت به سمت فناوری های پیشرفته تر از ADSL كه برای كشور یك نیاز اساسی است، باید آنها را با سایر اپراتورها به اشتراك بگذارد.
وی با رد این نظر كه به سبب توسعه خوب شبكه ارتباطات سیار، بی نیاز از شبكه ارتباطات ثابت هستیم، می گوید: ایران كشور پهناور و پرجمعیتی است، بدون شك دسترسی پهن باند سیار به هیچ وجه در كشور ما نمی تواند جایگزین دسترسی پهن باند ثابت شود. تجربه كشورهای اروپایی و سایر كشورهای با شرایط مشابه ما این مساله را نشان داده است. رسیدن به سرانه مصرف دیتای دنیا تنها با دسترسی پهن باند سیار سرمایه گذاری بسیار عظیمی نیاز دارد كه از عهده اپراتورهای سیار ما خارج است.

كاهش تعرفه اینترنت با شبكه علمی كشور
بهره برداری از نسل سوم شبكه علمی كشور در حالی موجب كاهش تعرفه ۵۰ درصدی خدمات دانشگاه ها شد كه این بحث طی یك سال گذشته، به صورت جدی مطرح شده و سپس اتصال دانشگاه های مراكز استان ها به این شبكه، در فازهای بعدی اتصال دانشگاه ها و مراكز علمی سایر شهرستان ها در دستور كار قرار دارد.
اشتراك گذاری دستاوردهای علمی و پژوهشی، تسهیل در انتقال اطلاعات میان مراكز دانشگاهی و علمی و پژوهشی، استفاده از پخش زنده كلاس های درس، استفاده از شبكه اختصاصی مجازی كه منابع علمی را به یكدیگر متصل كند، دسترسی به سامانه های پایان نامه و اطلاعات عمومی، دسترسی آنلاین به كنفرانس های علمی و درنهایت تولید دانش همچون كاربردهای مدنظر در راه اندازی شبكه علمی كشور است.
سپس اجرای فاز سوم توسعه شبكه علمی، به سرعت فازهای بعدی كه شامل اتصال دانشگاه ها و مراكز علمی سایر شهرستان هاست، در دستور كار قرار می گیرد. با اختتام فاز سوم توسعه شبكه علمی كشور شمار دانشگاه ها و مراكز علمی متصل به این شبكه، به ۲۰۰ دانشگاه می رسد.

خبرنگار: فائزه طاهری
دبیر خبر: فاطمه محمدنژاد