مروری بر مهم ترین اخبار امروز اقتصادی ایسنا

مروری بر مهم ترین اخبار امروز اقتصادی ایسنا

سئو مئو: آرامش نسبی بازار آزاد ارز در هفته های گذشته اتفاقی بوده كه تا حدود بسیار زیادی توانسته از بروز تلاطمات اقتصادی در كشور جلوگیری كند. با این وجود سرپرست اسبق وزارت اقتصاد اعتقاد دارد كه دولت باید این بازار را جمع كند. این اظهارنظر در كنار سایر رویدادهای پیرامون بازار ارز مهم ترین خبرهای امروز سرویس اقتصادی ایسنا را تشكیل می دهند.
به گزارش سئو مئو به نقل از ایسنا، قیمت دلار در بازار آزاد تنها ۳ درصد از مناسبات اقتصاد ایران را شامل می شود، ولی رشد قیمت در این حوزه، نقش مهمی در افزایش قیمت ها دارد. طی هفته های اخیر صحبت های زیادی درمورد دخالت یا عدم دخالت دولت در اقتصاد رقابتی شد. بعضی سیاست سركوب ارزی توسط دولت را مغایر با اصول اقتصاد آزاد می ِدانند و بعضی دیگر معتقدند به دخالت حداكثری دولت هستند؛ تا جایی كه از ضرورت جمع كردن بازار آزاد ارز سخن گفتند. آرامش نسبی بازار آزاد ارز در هفته های گذشته اتفاقی بوده كه تا حدود بسیار زیادی توانسته از بروز تلاطمات اقتصادی در كشور جلوگیری كند. امری كه یك اقتصاددان آنرا به خاطر تزریق ارز توسط دولت به بازار و همینطور دستگیری بعضی از دلالان این بازار ارزیابی می نماید و تاكید دارد كه دولت باید بازار آزاد ارز را جمع كند. گفت وگوی حسین صمصامی سرپرست اسبق وزارت اقتصاد با ایسنا در این زمینه را این جا بخوانید.
گرفتن دلار به جای ریال (!) از جانب برخی هتلداران، رستوران داران و كسانی كه با گردشگران خارجی سر و كار دارند هم از اخبار جالب توجه امروز بود. برخی راهنمایان گردشگری به ایسنا اطلاع داده اند: فروشگاه های صنایع دستی و فرش فروشی هایی كه محل آمد و شد گردشگران خارجی هستند هم این روزها بیشتر معاملات را به ارز خارجی انجام می دهند. حتی برخی راننده های تاكسی هم از گردشگرانی كه ریال ندارند، پول خُرد خارجی قبول می كنند. در بعضی رستوران ها ترجیح می دهند از خارجی ها ارز بگیرند و باقی مانده را به ریال برگردانند. یك گردشگری فرانسوی از این كه می تواند خریدهایش را با ارز رایج كشورش انجام دهد خرسند است و برای ایسنا تعریف می كند كه در بازار شیراز هر كالایی كه می خواسته، همچون ادویه و گلیم را با پرداخت یورو خریده است. حتی آب میوه اش را به یورو حساب كرده است.
بانك ها نرخ خرید دلار را بالا بردند
امروز (چهارشنبه) بانك ها قیمت خرید یورو و دلار را افزایش دادند؛ به صورتی كه دلار را با قیمت ۱۱ هزار و ۹۰۰ تومان و یورو را هم با قیمت ۱۳ هزار و ۴۹۰ تومان خریداری می كنند. این در شرایطی است كه اوایل هفته جاری بانك ها دلار را ۱۰ هزار و ۷۰۰ تومان و یورو را تا ۱۲ هزار و ۲۰۶ تومان خریداری نموده بودند. همینطور امروز قیمت ارز مسافرتی توزیع شده توسط بانك ها هم حدود ۱۴ هزار تومان است.
جدیدترین وضعیت صادرات نفت ایران و تصمیم مشتریان
در حالیكه چهار روز تا آغاز تحریم های نفتی از جانب آمریكا ضد ایران باقی مانده است، نه تنها تصمیم ترامپ برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران اجرایی نشد، بلكه پافشاری مشتریان نفتی برای دریافت معافیت از آمریكا همچنان ادامه دارد. از جانب دیگر هیچ كس درباره اینكه ایران بعد از تحریم های جدید آمریكا چه میزان می تواند نفت صادر كند، ایده ای ندارد. برای مشاهده گزارش ایسنا در این زمینه این جا كلیك كنید.
از جانب دیگر تحریم های آمریكا ضد واردات نفت ایران كشورهای واردكننده بزرگ مانند چین، هند، تركیه، كره جنوبی و ژاپن را ناچار كرده خریدشان را كاهش دهند و به دنبال دریافت معافیت باشند یا با خطر قطع دسترسی به سیستم مالی آمریكا روبرو شوند. یك سخنگوی وزارت خارجه آمریكا كه نخواست نامش فاش شود، اظهار نمود: آمریكا سرگرم بررسی درخواست های معافیت برای بعضی از كشورهاست. وی اظهار داشت: هدف ما همچنان به صفر رساندن واردات نفت از ایران به سرعت امكان دارد. ما آماده ایم با كشورهایی كه وارداتشان را بر اساس موردی كاهش داده اند همكاری نماییم.
هم چنین آخرین آمار صادرات نفت ایران به آسیا نشان داده است هندی ها نفت بیشتری خریدند. آمار رسمی و اطلاعات رهگیری نفتكش ها كه از جانب رویترز انتشار یافت، نشان داد چین، هند، ژاپن و كره جنوبی طی ماه میلادی گذشته مجموعا ۱.۱۳ میلیون بشكه در روز نفت از ایران وارد كردند كه در مقایسه با سپتامبر سال ۲۰۱۷ به میزان ۴۰.۹ درصد كاهش نشان داد.
كمك خرج دولت به كاركنان با حقوق زیر ۳میلیون تومان
سری هم به اخبار مربوط به كمك ۳۰۰ هزار تومانی دولت بزنیم. معاون اول رییس جمهور روز ۵ آبان ماه طی نامه ای به هفت وزارتخانه، پیشنهاد مشترك وزارتخانه های تعاون، كار و رفاه اجتماعی و سازمان برنامه و بودجه درمورد كمك جبرانی به كاركنانی كه كمتر از ۳ میلیون تومان حقوق می گیرند را تصویب كرد. در این باره امروز یك كارشناس حوزه كار اظهار داشت كه پرداخت كمك جبرانی دولت به حقوق بگیران زیر سه میلیون تومان تنها بخشی از فشار افزایش هزینه ها و تورم را از دوش آنها بر می دارد و همه را جبران نمی نماید. در همین رابطه جمشید انصاری – رییس سازمان استخدامی و اداری – گفته كه بسته حمایتی دولت شامل بازنشستگان و كارمندان هم می گردد.