از سوی شورای گسترش آموزش عالی صورت گرفت مجوز پژوهشگاه فضایی تبدیل وضعیت به حتمی شد

از سوی شورای گسترش آموزش عالی صورت گرفت مجوز پژوهشگاه فضایی تبدیل وضعیت به حتمی شد

سئو مئو: رئیس پژوهشگاه فضایی ایران اعلام نمود: پژوهشگاه فضایی ایران از شورای گسترش و برنامه ریزی آموزش عالی، موافقت قطعی دریافت كرد.
به گزارش سئو مئو به نقل از ایسنا، دکتر حسین صمیمی در این زمینه اظهار داشت: شورای گسترش و برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با درخواست تبدیل وضعیت پژوهشگاه فضایی ایران از اصولی به قطعی موافقت نمود.

وی با اعلان اینکه این موضوع، طی نامه ای از طرف معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم و رئیس کمیسیون پژوهش و فناوری شورای گسترش و برنامه ریزی آموزش عالی به پژوهشگاه فضایی ایران ابلاغ گردیده است، اظهار نمود: این مجوز با توجه به رعایت قوانین مربوط در جهت ستاندن موافقت قطعی برای مراکز پژوهشی و مدارک و مستندات ارائه شده از کارهای پژوهشگاه فضایی ایران درباب دستاوردهای حاصله در این سال ها در عرصه علم و فناوری های فضایی کشور صادر گردیده است.

صمیمی با اشاره به کارهای این پژوهشگاه در حوزه فضایی، تصریح کرد: پژوهشگاه فضایی ایران در طول ۸ سال فعالیت از اسفند سال ۹۰ که از شورای گسترش وزارت علوم مجوز تاسیس گرفته تاکنون، کارهای گسترده ای در عرصه فضایی کشور داشته که همچون آنها طراحی و ساخت سامانه های ماهواره ای مانند ناهید ۱ و ۲، پارس۱ و بلوک انتقال مداری؛ بالن های استراتوسفری؛ خدمات فضاپایه با بهره گیری از سنجش از دور؛ ایجاد زیرساخت های لازم برای توسعه سامانه های فضایی بوده است.

رئیس پژوهشگاه فضایی ایران، به ایجاد مرکز آزمون، تجمیع و یک پارچه سازی در این پژوهشگاه اشاره نمود و افزود: این مرکز با برخورداری از آزمایشگاه ها و اتاق تمیز و امکان تجمیع، بعنوان یک زیرساخت آزمایشگاهی ملی در حوزه فضا است که خدمات ارزشمندی را در جهت توسعه سامانه های فضایی به تمامی مراکز دانشگاهی، پژوهشی و صنعتی فعال در عرصه فضایی ارائه می کند.

صمیمی به ساختار تشکیلاتی و منابع انسانی پژوهشگاه فضایی ایران اشاره نمود و اظهار داشت: این پژوهشگاه دارای دو پژوهشکده در تهران و سه پژوهشکده در شهرهای شیراز، اصفهان و تبریز و یک مرکز تحقیقاتی است که با برخورداری از نیروهای متخصص و زبده خود که اکثرا از جوانان فارغ التحصیل دانشگاه های رده نخست کشور هستند، به انجام ماموریت های خود در عرصه فضایی کشور می پردازند و تابحال نیز دستاوردهای ارزشمندی را تقدیم ملت ایران کرده اند.

منبع: